Priserne på spisekartofler er i bund, både på grund af den almindelige priskonkurrence i detailhandlen, hvor kartofler er et af slagnumrene, og på grund af overproduktion blandt avlerne. Hos de store fødevarekæder er prisen for en pose med fire kilo såkaldte standardkartofler faldet fra omkring 20 kroner i efteråret til typisk 12 kroner på grund af branchens skrappe konkurrence om kunderne, oplyser Coop Danmarks informationsdirektør, Jens Juul Nielsen. Ikke rentabelt For landmændenes vedkommende er den pris, de nu får på 55 øre per kilo, så lav, at produktionen ikke er rentabel, siger formanden for Dansk Kartoffelproducent-forening, Kristian Kristensen. For avlerne skal prisen helt op på 80 øre per kilo, for at produktionen løber rundt økonomisk.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce