Flere og flere medlemmer af HK/Privat siger deres faste job op til fordel for tilværelsen som freelancer. Både bogholdere, advokatsekretærer og tolke er med på idéen, og udviklingen vil forstærkes i fremtiden. Det mener konsulent i HK/Privat Gitte Sauerberg. »Flere og flere får lyst til at arbejde på den her måde samtidig med, at flere og flere er nødt til det, fordi virksomhederne går ud og outsourcer opgaver, fordi de vil koncentrere sig om kerneydelser«, siger Gitte Sauerberg. Tal fra HK/Privat viser, at siden 1999, hvor HK begyndte at organisere freelancere og fik 93 medlemmer, er der sket en markant stigning i antallet af freelancere i forbundet. I 2005 var der knap 2500 freelancere i forbundet, og det er en fordobling i forhold til før.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.