Offentligt ansatte får mere til alderdommen

Mange af de sygeplejersker og pædagoger, der strejkede for en bedre løn, kan glæde sig over en uventet bonus. Foto:  Finn Frandsen
Mange af de sygeplejersker og pædagoger, der strejkede for en bedre løn, kan glæde sig over en uventet bonus. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

Sygeplejersker, pædagoger, kommunalt ansatte HK’ere, skolelærere og socialrådgivere. Næsten en halv million offentligt ansatte har i mere end 20 år indbetalt mindre til deres arbejdsmarkedspension i ATP end de fleste andre grupper på arbejdsmarkedet. Nu skal det være slut.

ATP-indbetalingerne sættes op
I stort set alle forårets offentlige overenskomster har parterne aftalt at sætte indbetalingen til ATP ekstraordinært op, og dermed kan efterslæbet hentes hjem over en årrække.

»ATP fylder efterhånden meget både i bevidstheden og i pensionisternes pengepung. Alle regner det for en naturlig del af grundforsørgelsen. Derfor må vi rette op på de skævheder, vi har lavet, så vi fremover skal have ATP på linje med alle andre«, siger Bente Sorgenfrey, formand for hovedorganisationen FTF, der organiserer en stor del af de offentligt ansatte, til ATP’s blad Faktum.

Når store grupper af offentligt ansatte i så mange år har betalt et lavere ATP-bidrag end andre lønmodtagere, skyldes det overenskomstaftalen tilbage i 1987.

Kolde kontanter talte

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her