SAS-ansatte trækker ja til lavere løn tilbage

En vejledende afstemning blandt de funktionæransatte, der er organiseret under HK Luftfart hos SAS, viser,at de er rede til en lønnedgang på seks procent. (Arkivfoto)
En vejledende afstemning blandt de funktionæransatte, der er organiseret under HK Luftfart hos SAS, viser,at de er rede til en lønnedgang på seks procent. (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Luftfartsfunktionærerne og SAS-ledelsen er gået hver til sit uden at være nået til enighed om en aftale, der havde betydet seks procent nedgang i løn og tid for til gengæld at blive sikret mod fyringer i den igangværende sparerunde, skriver dr.dk.

Luftfartsfunktionærerne gik ellers ind til forhandlingerne med et klart mandat fra medlemmerne om, at man kunne arbejde på en model om at gå seks procent ned løn i en periode frem til februar 2010 mod, at arbejdstiden også bliver seks procent mindre, og at ingen medarbejdere bliver fyret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her