Det tyske investortillid er styrtdykket i august. Udsigten til, at stigende låneomkostninger og højere skatter vil lægge en dæmper på væksten i Tyskland, fik ZEW-indikatoren for forventningerne til tysk økonomi til at falde uventet meget fra 15,1 til minus 5,6. Det er det laveste niveau i mere end fem år. »Har toppet« Den svage udvikling i ZEW understøtter ifølge cheføkonom Jes Asmussen, Handelsbanken, billedet af, at den tyske økonomi har passeret toppen. »Fra nu af vil vi se en gradvis afdæmpning af den økonomiske aktivitet. Bekymringerne over den økonomiske udvikling knytter sig til den ventede svagere vækst i USA kombineret med effekterne af den strammere økonomiske politik og en stærkere euro«, siger Jes Asmussen. Det aktuelle statusbillede af tysk økonomi må dog fortsat siges at være ganske positivt, også understreget af fremgangen i den ZEW-indikator, der vurderer den aktuelle situation, vurderer han.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen