Hver fjerde arbejdsskadede venter for længe på at få sin sag afgjort, for i lige så mange sager går der mere end et år, før Arbejdsskadestyrelsen kommer med en afgørelse. Dermed lever styrelsen ikke op til den sagsbehandlingstid på et år, som blev aftalt i arbejdsskadereformen fra 2004, og en række partier kræver handling nu. Reform har ikke hjulpet Tal fra 3F viser, at de arbejdsskadede i dag faktisk venter endnu længere på at få deres sager afgjort, end før reformen blev aftalt. Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og De Radikale stod alle bag reformen i 2004, men den lange ventetid for de arbejdsskadede, får partierne til at efterlyse handling fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V).
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Nicolás Maduro laver sjov med sin søn fra fængslet, ser fodbold og læser sine idoler Lenin og Bolivár
Klumme af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























