Årets høst af jordbær tegner til at blive en af de bedste i adskillige år. Branchen venter en høst på op mod 4000 ton. Samtidig bliver jordbærsæsonen formentlig den længste nogensinde på grund af en ny dyrkningsmetode, hvor jordbærrene dyrkes i åbne tunneler af plast. Det omskiftelige vejr med både sol, kulde og regn i foråret har givet perfekte modningsforhold for de danske jordbær, oplyser Laurits Balle, formand for Gartneribrugets Afsætningsudvalg. Den langsomme modning giver bærrene den søde, karakteristiske smag. Perfekte vilkår »Nu giver solen og varmen perfekte vilkår for jordbærrene, og holder det gode vejr, kan vi se frem til en flot og stor jordbærhøst i år«, siger han. Allerede sidste år var jordbærhøsten rigtig god med cirka 3500 ton jordbær. I år er der altså udsigt til en endnu bedre dansk produktion.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Og det bliver et problem for samfundet meget snart«
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.