Forsikring af danskernes biler har udviklet sig til en guldgrube for forsikringsselskaberne. Det skriver Berlingske Tidende. Mens udgifterne til erstatninger er styrtdykket, har selskaberne samtidig i årevis sendt priserne hastigt i vejret. Stiger langt mere end i resten af EU I perioden fra 1992 til 2004 er prisen for en bilforsikring i Danmark tordnet i vejret med 62 procent. I den samme periode er den gennemsnitlige stigning i 15 EU-lande kun på en tredjedel. Præmier kan sættes ned Det er Konkurrencestyrelsen, der påviser den uheldige udvikling for danske bilister i Konkurrenceredegørelsen. Dermed rokkes der for alvor ved forsikringsselskabernes påstand om, at konkurrencen mellem selskaberne er hård. »Udviklingen lægger op til, at selskaberne kunne holde igen med præmiestigninger. Navnlig bilforsikring har der været mulighed for at være tilbageholdende med reguleringer af eller eventuelt at sætte præmierne ned«, konkluderer Konkurrencestyrelsen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen