Sommertiden nærmer sig, og dermed bliver det også sæson for kølige sodavand. Men de danske sodavand er alt for dyre, og det får nu Konkurrencestyrelsen op af stolene. »Det er ved at være de tider, hvor det vil være på sin plads at kigge lidt nærmere på, hvad der står i vejen for lavere priser«, siger Hans Kierkegaard, kontorchef i fødevareafdelingen i Konkurrencestyrelsen. Afviser konkurrenceproblemer Konkurrenceredegørelsen for 2006 viser, at læskedrikke helt nøjagtigt koster 28 procent mere i Danmark end i gennemsnittet af ni sammenlignelige europæiske lande. Dermed er det topscoreren på listen over de dyreste danske varer. Konkurrenceredegørelsens resultat får dog ikke alarmklokkerne til at blinke hos Bryggeriforeningen, der varetager øl- og læskedrikbranchens interesser. Her mener man ikke, at der er problemer med konkurrencen på læskedriksmarkedet.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Halime Oguz
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen