Selvom svindlen med kopierede dankort stiger i omfang, og politiet tager problemet meget alvorligt, så er regningen endnu ikke stor nok til, at bankerne fremskynder udrulningen af de nye kopisikrede chiplæsere. Det oplyser direktør i PBS, Nils Hilbard. »Vi kører stadig efter begyndelsen af 2008 som målsætning. Der er sat mange penge af til at indføre chippen, og svindlen er fortsat på et lavere niveau. Svindlen er fortsat så lille, at vi ikke bliver grebet af panik«, siger Nils Hilbard til Ritzau. Lange udsigter I november 2005 meldte PBS ud, at udrulningen af de nye chiplæsere - og dermed overgangen fra den usikre magnetstribe til den kopisikrede chip på dankortet - reelt var gået i stå, og chippens øgede sikkerhed mod svindel fik lange udsigter. 2008 blev sat som ny målsætning for, hvornår det skal være lige så almindeligt at betale med chippen i dankortet som med magnetstriben.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce