Det går langsomt med at fjerne ulighederne mellem mænd og kvinder på de europæiske arbejdspladser. Kvinderne i EU tjener stadig 15 procent mindre end deres mandlige kolleger, viser en rapport fra EU-Kommisionen. Rapporten om ligestilling mellem mænd og kvinder i 2006 opfordrer alle EU-landene til at give kvinderne bedre muligheder for at kunne klare presset med både arbejde og opgaverne i hjemmet. På rådsmødet i marts vil rapporten blive forelagt for EU-landenes ledere. Forlader arbejdsmarkedet EU-Kommisionens rapport viser, at mange kvinder forlader arbejdsmarkedet, fordi de har svært ved at kombinere arbejde og et travlt privatliv. Kvinders ansættelsesrate er 15 procent lavere end mænds. Endvidere slår rapporten fast, at kvinder tjener 15 procent mindre end mænd, mest fordi de er ansat i job med lavere løn. Kvinder besidder stadig meget få lederstillinger.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
-
Nu falder sort regn over russisk by, og olien fosser ud i havet
-
Nu er kun Lars Boje tilbage i folketingsgruppen: »Det er en totalnedsmeltning«
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
»Det er helt sort, og det kommer bag på mig«: Mørket lægger sig over børn og unges nye krav i psykiatrien
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Klumme af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























