Verdenshandelsorganisationen (WTO) afviser USA's appel i sagen om skattefordele til amerikanske virksomheder. Dermed er vejen banet for, at EU kan genindføre straftold på amerikanske varer til en værdi af fire milliarder dollar (25 milliarder kroner). USA har dog tre måneder til at bringe sagen i orden. WTO har flere gange kendt den amerikanske støtte i strid med de internationale handelsregler. Skattelettelserne er blandt andet gået til it-giganten Microsoft og flyproducenten Boeing. Uretfærdig fordel I Bruxelles blev beslutningen budt velkommen af EU's handelskommissær, Peter Mandelson. »EU vil ikke acceptere et system af skattefordele, som giver amerikanske eksportører, herunder Boeing, en uretfærdig fordel i forhold til deres europæiske konkurrenter«, sagde Mandelson.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce