Efter lange forhandlinger lykkedes det EU's 25 lande at enes om en ny momsordning, der betyder, at de enkelte lande indtil 2010 kan gavne beskæftigelsen ved ensidigt at nedsætte momsen på bestemte typer arbejde. Det oplyste det østrigske EU-formandskab ifølge Ritzau Ordningen giver de 25 regeringer mulighed for at ansøge om at støtte særlige erhverv, eksempelvis restaurantbranchen. Polen var det sidste land, der opgav sin modstand mod at fortsætte den ordning, som startede i 1999. Udtalt skepsis Danmark, Sverige og Tyskland har forlængst sagt ja trods udtalt skepsis. Ordningen frygtes at kunne være konkurrenceforvridende hen over landegrænser og føre til en ond spiral, hvor de enkelte lande kappes om at sænke moms med deraf følgende budgetproblemer. EU's generelle momssats er på 15 procent.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.