Forbrugerne er mere optimistiske end nogensinde

Lyt til artiklen

De danske forbrugere er mere optimistiske end nogensinde. Januar måneds forbrugerforventninger har slået alle tidligere rekorder, oplyser Danmarks Statistik. Og bankøkonomerne jubler over, hvad Nordea betegner som den bedst tænkelige start på året. Traditionelt stiger forbrugertilliden i januar som følge af, at udsalget gør det mere fordelagtigt at købe større forbrugsgoder. »Alligevel overgår denne fremgang vores vildeste fantasier«, siger senioranalytiker Jes Asmussen, Nordea. Den samlede forbrugertillidsindikator steg fra 8,4 i december til 15,5 i januar, som er det højeste, der er målt, siden undersøgelsen startede i 1974. Samtlige indikatorer, der indgår i den samlede forbrugertillidsindikator, er steget, noterer Danmarks Statistik. Vurderingerne af både familiens og landets nuværende økonomiske situation er begge de højeste nogensinde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her