Det islandske selskab Stodir har indgået aftale om at købe 34 ejendomme fra Atlas Ejendomme A/S. Der er primært tale om kontorejendomme i Københavns city i området omkring Christiansborg og Amalienborg. I handlen køber Stodir, der har selskabet Baugur som hovedaktionær, to tredjedele af ejendommene hos Atlas Ejendomme, og man betegner opkøbet som en af de største ejendomstransaktioner i Danmark i flere år. »Vi er meget glade for dette køb, hvor Stodir får adgang til et godt selskab med en fin ejendomsportefølje. Det er vores første store investering uden for Island, og derfor har vi lagt ekstra meget vægt på, at porteføljen skulle passe til os«, siger Jonas Thor Thorvaldsson, som nu bliver adm. direktør for Atlas Ejendomme.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























