En international supermarkedskæde som franske Carrefour eller amerikanske WallMart vil komme til Danmark i løbet af et par år, forudser ekspert i detailhandel, direktør Henning Bahr fra Stockmann-Gruppen. Efter Lidls indtog blandt discountbutikkerne i 2005 er det tid til en internationalisering blandt supermarkederne. »I løbet af 4-5 år« »Både Carrefour og WallMart kan komme til Danmark i løbet af 4-5 år. På det skandinaviske marked er der milliarder af kroner, som er interessante for en international kæde«, siger Henning Bahr. En international supermarkedskæde kan introducere danskerne for nye koncepter og et større vareudbud, men næppe lavere priser.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























