Dansk økonomi risikerer overophedning

Det går fint i dansk økonomi. Men der er mangel på arbejdskraft, så indvandrere skal mere i job, mener OECD. - Arkivfoto: Mads Nissen
Det går fint i dansk økonomi. Men der er mangel på arbejdskraft, så indvandrere skal mere i job, mener OECD. - Arkivfoto: Mads Nissen
Lyt til artiklen

Dansk økonomi er bomstærk. Privatforbruget er i top, ledigheden falder, og eksporten stiger. Men samtidig er advarselslamperne for alvor begyndt at blinke, advarer den økonomiske samarbejdsorganisation OECD. Organisationen udsendte i dag sin halvårsrapport med en prognose for dansk økonomi, og her konstateres det, at der er en betydelig risiko for en overophedning af dansk økonomi. MAngel på arbejdskraft Mangel på arbejdskraft risikerer at sætte en stopper for Danmarks økonomiske eventyr, lyder det fra organisationen. »Det hele kommer til at stå og falde med, om der er ledige til rådighed på arbejdsmarkedet for de virksomheder, der har brug for dem«, siger OECD's seniorøkonom med ansvar for Danmark, Jens Lundsgaard. OECD kalder den stærke økonomi en gylden mulighed for at få eksempelvis flere indvandrere i arbejde.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her