Samtidig med at politiet i Gelsenkirchen i går afhørte den 39-årige kødhandler Uwe Domenc, der står i centrum af den tyske kødskandale, faldt den første anholdelse: En leder af en handelsvirksomhed i Troisdorf ved Köln tilbageholdes af politiet, efter at man har beslaglagt mere end et ton fordærvet kød i hans virksomhed. Tyske regler overtrådt Uwe Domenc aftog i løbet af 2004 84 ton kød fra de danske leverandører Tannis Frost og Harboe Farm via firmaet Niels Thomsen i Kiel. Statsadvokaten i Kiel, Uwe Wick, siger til Politiken, at de 84 ton kød havde passeret deres udløbsdato, da de blev leveret til Niels Thomsen i Kiel og derfra til Domenc. Firmaet i Kiel måtte ikke indføre det, siger Wick. Han ved ikke, om danske love er overtrådt, men det er de tyske. Billige varer Uwe Domenc drev sin importvirksomhed fra et hotelværelse i Gelsenkirchen. Her købte han over telefonen kød fra Danmark, Spanien, Italien og Brasilien. Det drejede sig om billige varer, der havde problemer med sidste salgsdato. I Tyskland blev varerne så pakket om og forsynet med nye etiketter. Indtil nu har myndighederne beslaglagt omkring 200 ton fordærvet kød. En del af det danske kød er blevet beslaglagt af politiet. Resten er solgt videre til kødindustrien, hvor det er blevet til pølser eller donerkød. Tyske forbrugere er oprørte: »Vi har med klare lovovertrædelser at gøre. Derfor må den statslige overvågning forstærkes«, siger Edda Müller fra den tyske forbrugercentral.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Politiken mener: Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.