Dansk Folkeparti undrer sig over, at regeringen blankt afviser at sælge statens aktiepost på 39,2 procent i Københavns Lufthavne. Finansordfører Kristian Thulesen Dahl kalder det et paradoks, at en borgerlig regering på den måde slår bremseklodserne i. »Regeringen er gået for at være en regering, der mente, at mange ting lige så godt kan drives af private, men her siger man meget hurtigt nej tak. Jeg har meget svært ved at se, hvorfor staten skal eje over en tredjedel af lufthavnen«, siger han til Ritzau. Kristian Thulesen Dahl mener, at købstilbuddet fra australske Macquarie Airports virker meget attraktivt, og at meget tyder på, at staten bør sælge sin andel. Ved at afvise et salg går staten glip af omkring 6,2 milliarder kroner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Jeg kunne ikke lægge bogen fra mig
-
»Om vi var enige om at få seks børn? Nej, nej. De er alle sammen smuttere«
-
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
-
Rasende Trump vil intimidere Europa, men han har dårligere kort på hånden end tidligere
-
Hun bliver mødt af harsk kritik, når hun præsenterer sin lampe i udlandet: »Det er lidt vildt, at mange stejler så meget over det«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00




























