J&B Entreprise har indgivet konkursbegæring til Sø- og Handelsretten, skriver Fagbladet 3F. Seks dage efter, at den kooperative byggevirksomhed bad om en betalingsstandsning, har selskabets bestyrelse erkendt, at egenkapitalen er væk, og at virksomheden ikke kan rekonstrueres. Dybt smerteligt 350 medarbejdere mister dermed jobbet. »Der er dybt, dybt smerteligt, men vi må konstatere, at der ikke er mulighed for at rekonstruere virksomheden og sikre medarbejderne, som det var vores både tro og håb, da vi i sidste uge valgte at gå i betalingsstandsning«, siger John Larsen, der er næstformand i J&B Entreprise og repræsentant for selskabets største aktionær 3F til Fagbladet. J&B Entreprise har 21 igangværende byggeopgaver, der alle stopper med øjeblikkelig virkning. Virksomhedens bestyrelse træder samtidig tilbage.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00




























