Ansatte i vikarbranchen har gode fremtidsudsigter, for hele to ud af tre virksomheder benytter sig af vikarer i ny og næ, og det har de tænkt sig at blive ved med. Det viser en undersøgelse fra vikarbureauet Adecco. Personlig kemi Samtidig kan ansættelsen som vikar meget vel betyde fast arbejde, for hele to ud af tre virksomheder har fastansat vikaren, efter at vikariatet er udløbet. I forbindelse med en fastansættelse vægter personlig kemi mellem arbejdsgiveren og vikaren mest, men også omstillingsparathed, uddannelse og erfaring ligger i top. Vikarerne benyttes særlig inden for kontor- og det administrative område, sundhedsområdet samt reception og omstilling.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen