Andelshavere hugger til mod Arlas bestyrelse

Lyt til artiklen

De danske og svenske mælkebønder, der ejer mejerigiganten Arla, er utilfredse med koncernens bestyrelse. En intern tilfredshedsundersøgelse viser, at andelen af tilfredse andelshavere i Sverige på fire år er dykket fra 54 procent til 21 procent. Fem gange så mange sure svenskere I Danmark er tilfredsheden generelt faldet fra 51 procent til 40 procent. Samtidig er andelen af andelshavere, der er decideret utilfredse, fordoblet i Danmark og mere end femdoblet i Sverige. 600 andelshavere i de to lande har svaret på i alt 48 spørgsmål, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten. Bestyrelsesformand: Faldende betaling Selv om undersøgelsen viser, at en stor del af andelshaverne ikke føler sig som ejere af mejerigiganten, så ryster bredsiden ikke selskabets bestyrelsesformand, Knud Erik Jensen. Han vurderer, at den stigende utilfredshed især skyldes, at Arlas betaling for andelshavernes mælk i de seneste år har været faldende.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her