Rejsebranchen har god grund til at være tilfreds med markedet, for danskerne har fået flere penge mellem hænderne på grund af skattelettelser. Derfor rives både pakkerejser og rene flybilletter væk af forbrugerne. SAS begyndte for godt en uge siden at sælge overskydende billetter til en række europæiske storbyer på netauktion via internetadressen lauritz.com, og på nuværende tidspunkt er der solgt tilsammen flere end 1500 rejser. Samtidig melder charterbranchen om alt udsolgt til efterårsferien, og billetsalget for resten af året er også i top. Omkring 10.000 flere danskere har i år lagt billet ind på en charterrejse i efterårsferien i forhold til sidste år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Cafeejeren om sin yndlingsbog: »Jeg læser den hver sommerferie«
-
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen