I alt 477 ansatte i afdelinger af vindmøllefabrikken Vestas landet over modtog tirsdag en fyreseddel, og virksomheden stod parat med psykologbackup og hjælp til at skaffe andet arbejde. Yderligere omkring 150 ansatte i Vestas-afdelinger i udlandet mister jobbet. Svært ved at tjene penge Fyringsrunden blev varslet i forbindelse med Vestas' halvårsregnskab i august, der viste, at virksomheden trods fremgang i vindmølleindustrien har svært ved at tjene penge. Herhjemme går det hårdest ud over de timelønnede, hvor 342 mister jobbet. Hertil kommer 135 funktionærer.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce