De danske internetudbydere er gået sammen om at bekæmpe spam-mail på internet. Målet er et at skabe øget sikkerhed for de danske netbrugere. Branchens selskaber er enedes om et særligt adfærdskodeks, hvor selskaberne på forskellige områder forpligter sig til at gøre en indsats mod spam, som er betegnelsen for massefremsendelse af uønsket elektronisk post, typisk af reklamekarakter. »Med den nye spamkodeks tilfører vi endnu et lag til den samlede indsats for større netsikkerhed for den enkelte internetbruger«, siger Jesper Hansen, formand for internet-udbydernes sikkerhedsforum og udviklingsdirektør i selskabet Cybercity. Han mener, at det danske samarbejde er unikt i EU, og at Danmark er det første land, hvor hele branchen har opnået fælles fodslag om en indsats for øget sikkerhed. Spam stigende problem Kodeksen og internetudbydernes samarbejde har relevans for almindelige forbrugere, fordi initiativet vil betyde en reel nedbringelse af mængden af spam i danskernes indbakker og forbedre sikkerheden på nettet samlet set. Mængden af afsendt spam har været støt stigende i de senere år, og med denne kodeks går udbyderne ind og gør - inden for en kort tidshorisont - noget ved den spam, der rammer danske privatkunder. Tidligere har selskaberne udarbejdet en fælles front mod virus, orme og hackere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce