I slutningen af 90'erne advarede Yale-økonomen Robert J. Shiller mod it-boblen. Dengang fik han ret i mange af sine spådomme. Derfor vækker det opsigt i amerikanske medier, når selv samme Shiller nu advarer mod de stigende boligpriser, som han mener, nærmer sig en lignende bristeklar boble. »Dette er det største boom, vi nogensine har haft«, siger Shiller til avisen New York Times. Påvirker verdensøkonomien Han forudser, at priserne vil stige yderligere et par hak - men så er det også slut. Derefter spår han, at boligpriserne kan falde med hele 40 procent i løbet af den næste generation. En kraftig nedgang i boligpriserne i USA vil kunne få store konsekvenser. Verdensøkonomien er afhængig af det amerikanske forbrug, som igen er afhængig af boligmarkedet, skriver Dagens Næringsliv.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Politiken mener: Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.