Enzymproducenten Novozymes har øget sin indtjening pænt i første kvartal, selv om omsætningen kun er gået beskedent frem. Ifølge selskabets halvårsrapport er salget steget med tre procent til 3037 millioner kroner, en stigning på 76 millioner kroner. Resultatet af den primære drift steg med 15 procent til 597 millioner kroner, mens selskabet efter skat hentede et overskud på 440 millioner kroner - en stigning på 26 procent. Vil øge tilbagekøb For hele året 2005 opjusteres forventningerne til resultatet efter skat til en vækst på 9-10 procent mod tidligere fem procent. Omsætningen ventes at vokse med fem procent. Novozymes oplyser, at man har truffet beslutning om at øge de fremtidige investeringer i forskning og forretningsudvikling inden for enzymer og mikroorganismer. Selskabet oplyser desuden, at man vil øge tilbagekøb af aktier med 200 millioner kroner til i alt 850 millioner kroner.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























