Danske Kiss Technology i Hørsholm er blevet solgt til den amerikanske it-gigant Cisco Systems via datterselskabet Linksys for 373,5 mio. kr. Og direktør Peter Wilmar Christensen, der var med til at grundlægge Kiss i 1994, er tilfreds med de nye ejere. »Vi har gennem længere tid ledt efter en partner, der kunne hjælpe os med at komme videre, og det kan Linksys«, siger Peter W. Christensen. Det er meningen, at nogle af ingeniørerne hos Kiss skal til USA - men man vil stadig beholde en række nøglemedarbejdere i Danmark. I Hørsholm arbejder der i dag 65 - og Peter W. Christensen regner ikke med, at der bliver færre her: »Ambitionen er at blive i Danmark og beholde de arbejdspladser, vi har her«, siger den nu forhenværende direktør, der fortsætter som daglig leder i Kiss.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
»Alle ved, hvorfor vi tabte«: Republikanske profiler står frem og kommenterer nederlaget
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.