De fem tidligere topfolk i vindmøllekoncernen NEG Micon er blevet pure frifundet for at have overtrådt loven om misbrug af insiderviden. Retten i Randers finder, at det var i selskabets interesse, at de to bankforbindelser Nordea og HSH Nordbank samt Lønmodtagernes Dyrtidsfond fik besked om en forestående nedjustering, før meddelelsen blev sendt til Københavns Fondsbørs og blev offentliggjort. Telefoneren glødede Oplysningerne gik ud på, at NEG Micon blev nødt til at nedjustere forventningerne til 2002 fra 350 millioner kroner til 200-225 millioner. En oplysning, der blev sendt til fondsbørsen den 23. januar 2003. Men i timerne inden glødede telefonerne i vindmøllekoncernens hovedkontor i Randers, hvor den daværende topledelse informerede bankforbindelser og storaktionærer om, at man kunne se, at resultatet for året før ikke blev nær så godt som ventet. Dommeren i sagen, Astrid Lohmann Knudsen, påpeger, at oplysningerne havde karakter af intern viden. Men at videgivelsen var »sagligt begrundet i selskabets interesse, og at der efter omstændighederne bestod et reelt informationsbehov, hvorfor videregivelsen af den interne viden må anses for at have været nødvendig og hensigtsmæssig«, hedder det i dommen. Statsadvokat overvejer at anke Det var Statsadvokaturen for særlig Økonomisk Kriminalitet, der lagde sag an mod de fem tidligere topchefer i NEG Micon. Og vicestatsadvokat Jens Madsen sidder nu og nærlæser dommen, som han skal have vendt med sine chefer, inden det besluttes, om frifindelsen skal ankes. »Finanstilsynet rejste sagen på grundlag af en redegørelse fra NEG Micon, hvoraf det fremgår, at man havde valgt at videregive oplysningerne, da man var bange for negativ presseomtale. Og nærlæser man dommen, kan man se, at der er taget afstand fra den forklaring«, siger Jens Madsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Zenia Maltha ville ønske, hun havde fået hjælp tidligere: »Jeg var blevet skånet for så mange smerter, så meget frustration«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.

Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























