Flere andelsboligforeninger vælger nu at pumpe prisen på boligerne. Låneloven, som trådte i kraft 1. februar i år, har givet andelshaverne mulighed for at låne penge i andelsboligen. Det har åbnet for højere prisstigninger, som betyder større låntagning i banken. Andelshavere enige om stigning Andelsboligernes Fællesrepræsentation, som på landsplan varetager andelshavernes interesser, bekræfter tendensen om, at foreningernes generalforsamlinger i stigende grad vælger at sætte priserne op. »En prisstigning på andelen har før hen kun været i fraflytternes interesse, men efter låneloven er trådt i kraft, har det også gavnet de, der bliver boende, fordi de kan låne flere penge i boligens friværdi jo højere prisen er. Det har fået flere andelsboligforeninger til at sætte prisen højere, end man vil have gjort tidligere«, siger direktør for Andelsboligforeningernes Fællesrepræsentation, Jan Hansen. Siden pantsætningsmuligheden ved lov blev indført for tre måneder siden, har op imod 12.000 af landets 190.000 andelshavere valgt at benytte sig af den. Det giver en samlet låneværdi på op mod 2.5 milliarder kroner. Interessen fortsætter Og interessen vil fortsætte stort set uændret, forudser privatkundechef i Nordea, Henning Bonde. »Jeg tror, at interessen vil være usvækket hele 2005, og den vil selvfølgelig finde et naturligt leje på et senere tidspunkt, når de forskellige behov for finansiering er blevet dækket hos andelsboligejerne. Men jeg tror egentlig ikke, det bliver på et meget lavere niveau end det, vi kender nu«, siger Henning Bonde til Ritzau. Nordea har selv rundet lån nummer 3.500 til en samlet værdi af en milliard kroner. Det svarer til, at banken har mellem 200-300 henvendelser om ugen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
1
2
3
4
5
6
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.