De lokale ugeaviser i Danmark går 1. juli sammen i en fælles salgsorganisation. Det betyder, at det bliver muligt at annoncere i 233 aviser ved at henvende sig blot ét sted, fremhæver Lars Winther, der er direktør for Danske Distriktsblade. »Vi er utroligt stolte af, at det er lykkedes at få samlet mediegruppen i en fælles og målrettet indsats, så vi kan styrke salget over for ikke mindst regionale og landsdækkende annoncører«, siger han. Hovedkvarter i København De Lokale Ugeaviser, som salgsorganisationen kommer til at hedde, vil få hovedkontor i København, hvor Danske Distriktsblade i dag har salgskontor, mens det andet salgskontor placeres i Århus, hvor Danske Lokalaviser i dag har sæde. »Via vores nye stærke salgsorganisation vil det i fremtiden være muligt at tilbyde annoncørerne en 100 procents landsdækning, der er så fleksibel, at vi samtidigt kan levere en massiv lokal dækning i et hvilket som helst område i Danmark«, pointerer Lars Winther.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen