Arbejdsforholdene på landets call-centre er helt i bund med stress, overvågning og rod i lønregnskaberne, og derfor er der en markant gennemstrømning af medarbejdere. Hos HK/Privat er antallet af sager om de dårlige arbejdsforhold vokset så massiv gennem det seneste år, at forbundet nu har besluttet at sætte fokus på centrene for at få dem til at tegne overenskomst. For lige netop det er en mangelvare på området. 200 arbejdsmiljøsager Hos HK er der alene i løbet af det seneste år registreret op mod 200 sager fra medlemmer, der har problemer med enten det fysiske eller psykiske arbejdsmiljø. Klagerne strækker sig fra alt lige fra manglende udbetaling af løn- og feriepenge, opsigelsesvarsler, der ikke overholdes, manglende ansættelsesbeviser til stress og chikane i hverdagen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce