Det bliver Ungarn og Kina, der kommer til at overtage den danske produktion af stomiposer, katetre, sårplastre, som Coloplast står bag. Virksomheden anslår, at der vil være godt 400 færre danske arbejdspladser i produktionen sidst i 2011 i forhold til i dag. Dermed vil mere end hver fjerde af de nuværende produktionsmedarbejdere i Danmark forlade koncernen. Ledelsen vurderer dog, at det kan klares med naturlig afgang. Flere ansatte blot ikke i Danmark På koncernplan ventes medarbejdertallet derimod at stige markant i takt med virksomhedens organiske vækst, så det er udflytning af arbejdspladser, der kommer på tale. Det fremgik af Coloplasts kapitalmarkedsdag i Ungarn. »Vi har på tre år flyttet 600 arbejdspladser fra Danmark til Ungarn, og vi har ikke fyret folk. Det er sket ved naturlig afgang, og det kan vi fortsætte med, forsikrede koncerndirektør i Coloplast, Lars Rasmussen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand