Sygeplejersker er de bedste ledere

Lyt til artiklen

Læger, der er ledere, tager traditionelt en kortere lederuddannelse end sygeplejersker. Alligevel er de fleste ledere på hospitalerne læger. Det skriver lektor ved Aalborg Universitet Peter Kragh Jespersen i sin nye bog 'Mllem profession og New Public Management - Ledelse på sygehuse' »Lægerne er dårligt rustede til den ledelsesopgave, de sidder med. Det undrer mig, at amter og kommuner ikke stiller krav om, at man skal tage mere uddannelse, når man bliver ansat som leder«, siger lektoren til FTF's nyhedsbrev Resonans. Mere lederuddannelse Undersøgelsen viser, at læger som regel har taget en lederuddannelse, der omregnet til fuld tid svarer til fem uger. Sygeplejerskerne har et længere kursus allerede på sygeplejeskolen, og alt i alt har sygeplejersker en lederuddannelse, der svarer til omkring et år på fuld tid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her