Luftfartselskaberne gør fælles front mod Københavns Lufthavn, der vil hæve afgiften på sikkerhed med 5,80 kroner per passager. På et møde med lufthavnens ledelsen gjorde SAS, Maersk Air, Sterling, Cimber Air og MyTravel det klart, at de ikke vil betale mere for lufthavnens sikkerhedsarbejde. »Vi har fortalt lufthavnsledelsen, at de kan glemme alt om at hæve afgiften. Vi betaler simpelthen ikke. Det kan godt være, at de juridisk set har ret til at hæve afgiften, men det her handler også om almindelig anstændighed. Lufthavnen udnytter sit monopol til at klemme os, og det vil vi ikke finde os i længere«, siger Sterlings kommercielle direktør Stefan Vilner til Ritzau, der bakkes hundrede procent op af de øvrige luftfartselskaber.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Seriemorderen har været sadistisk snedig og ombragt ofre, ingen vil savne

Kronik af Michelle Skov Karantonis
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00
Den danske pizzaslice-hovedstad har fået sin egen digtersoldat
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce



























