LM Glasfiber, der producerer vinger til vindmøller, skal skære ned og fyrer omkring 170 medarbejdere på fabrikken i Lunderskov, der er en af tre fabrikker i Danmark. Baggrunden for tilpasningen af kapaciteten er en fortsat faldende efterspørgsel på det tyske marked, der er LM Glasfibers vigtigste marked i Nordeuropa, oplyser virksomheden. Nedskæringen ventes at berøre cirka 170 medarbejdere, men det endelige omfang afventer resultatet af de igangværende lokale forhandlinger. Medarbejderne vil blive orienteret om resultatet torsdag. De medarbejdere, der berøres af afskedigelserne, vil blive tilbudt et kursusforløb, der sigter på at hjælpe dem videre til det job eller den uddannelse, de ønsker, fremhæver direktør Niels-Jørgen Koed. LM Glasfiber er en af verdens førende leverandører af vindmøllevinger. Koncernen beskæftigede ved udgangen af sidste år 2600 medarbejdere i otte lande.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























