Der er risiko for, at 50.000 ansatte i banker og realkreditinstitutioner rammes af en omfattende arbejdskonflikt 1. april. Finanssektorens Arbejdsgivere varslede lockout i weekenden og alt tyder ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten på, at Finansforbundet, der i dag holder ekstraordinært landsmøde i Odense, beder om bemyndigelse til at afsende andet strejkevarsel til Forligsinstitutionen. Dermed tyder mere og mere på, at parterne har opgivet selv at nå til enighed om en ny overenskomst. Nedskæringer trod million-overskud Ifølge Finansforbundets formand, Allan Bang, der er i de senere år blevet skåret ned og skåret ned, mens medarbejderne har måtte løbe stadig stærkere. Alt imens skovler arbejdsgiverne penge ind. »Nu er det nok«, mener Allan Bang med henvisning til et skøn over sektorens samlede overskud på knap 24 milliarder kroner i 2004.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview
Debatindlæg af Sune Gylling Æbelø