Kommunerne og amterne afsætter 1,5 millioner kroner til at bekæmpe stress hos medarbejderne. Det er en del af den ny overenskomst for de 570.000 offentligt ansatte, som blev indgået her til morgen. »Arbejdspresset har været stigende for en række faggrupper de senere år. Nu står vi overfor en kommunalreform, hvor de ansatte kommer til at give alt, hvad de har, hvis det skal blive en succes. Og man må formode, det vil øge stress og jag. Derfor glæder jeg mig over aftalen«, siger formanden for KTO (Kommunale Tjenestemænd og Overenskomstansatte) Dennis Kristensen til Ritzau. Kortlægning først I første omgang bliver der gennemført et projekt, der skal kortlægge problemerne. Derefter har parterne aftalt at mødes igen - senest den 1. oktober 2007 - for at aftale, hvilke konkrete initiativer, der skal sættes i gang på de kommunale og regionale arbejdspladser.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen