Selv om hun var kåret til en af verdens mest magtfulde erhvervskvinder, var Carly Fiorina ikke urørlig. Bestyrelsen i den amerikanske teknologikoncern Hewlett Packard (HP) har gjort kort proces med sin administrerende direktør, da hun ikke kunne levere de lovede overskud. »Selv om jeg beklager, at bestyrelsen og jeg har set forskelligt på at gennemføre HP's strategi, må jeg respektere deres beslutning«, lyder det fra Carly Fiorina i en officiel erklæring fra HP's hovedkvarter i Californien. Positiv reaktion Ifølge CNN var en af årsagerne til hendes farvel, at hun ikke har været i stand til at levere de gevinster, som hun lovede, da hun gennemførte overtagelsen af konkurrenten Compaq. Aktiemarkedet reagerede også positivt på nyheden om, at hun måtte sige farvel til jobbet. Carly Fiorina overtog posten som øverste chef for HP i september 2000. Hun blev hurtigt kontroversiel, da hun på trods af modstand fra en gruppe af aktionærer, herunder blandt andet familien til selskabets grundlæggere, gennemtvang købet af Compaq. I omverdenens billede stod hun som den enlige kvindelige superchef i amerikansk erhvervsliv. I 2003 blev hun af erhvervsbladet Fortune kåret som verdens mest magtfulde erhvervskvinde. Året efter gled ned som nummer to efter Margaret Whitman, chef for internetauktionshuset eBay.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun frasagde sig en gigantisk arv, men har skabt sin egen form for rigdom
-
»Jeg fik helt ondt i maven, da jeg læste dokumentet«: To historikere mener at kunne afsløre intim sandhed om Frederik VII
-
Nu forstår jeg endnu bedre den tonstunge skam, som Mathilde Arcel skulle bære på
-
Uhyggelig tur på Oslo-færgen inspirerede hende
-
Der ulmer en bekymring i Radikale Venstres bagland: »Så risikerer vi, at regeringen kollapser«
-
»Jeg savner nogle at snakke med«: På sine besøg på kommunens plejehjem mødte borgmesteren mange yngre borgere: »Det må vi kunne gøre bedre«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Det Ny Teater spiller sine kort helt rigtigt i en pragtfuld musical
Klumme af Kim Skotte
Klumme af Noa Redington
interview