Novo Nordisk solgte sidste år for 29 mia. kr, mens resultatet af den primære drift steg med ni procent til knapt syv mia. kr. »Vi er stolte over de resultater, vi har opnået. Den stigende efterspørgsel efter vores insulinanaloger og NovoSeven, kombineret med en stærk udvikling i Nordamerika, giver god grund til at forvente, at vi også i 2005 vil kunne levere en solid vækst«, lød det fra Lars Rebien Sørensen, administrerende direktør i Novo Nordisk. Det er stadig i stort omfang diabetesprodukter, der trækker læsset. Novo Nordisk sidder på 50 procent af verdensmarkedet og vinder også markedsandele, når det gælder gentekniske modificerede insulintyper hvor koncernen har rundet 30 procent af verdensmarkedet. Novo Nordisks salg på diabetesområdet udgør i alt 70 procent af den samlede omsætning og nåede sidste år 20,5 mia. kr. efter en vækst på 11 procent i danske kroner. Det andet vigtige ben i koncernen, blødermedicinen NovoSeven og væksthormonprodukterne, solgte for i alt 8,5 mia. kr. og viste lige så pæne vækstrater. Novo Nordisk har tradition for hellere at love for lidt end for meget. Aktiemarkedet spidsede derfor ører, da koncernen i går udtrykte forventning om en vækst i salget på 10 til 15 procentpoint i indeværende år. På grund af den lave dollarkurs ventes omsætningsvæksten at lande på ca. 10 procent i danske kroner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Dahlager
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand