Danskerne tror på det økonomiske opsving og har meget optimistiske forventninger med hensyn til, hvor mange varige forbrugsgoder familierne agter at indkøbe i den kommende tid. Forbrugernes forventninger har nået det højeste niveau siden januar 1998, og der har været en kraftig stigning fra december til januar, viser den seneste opgørelse over forbrugertilliden fra Danmarks Statistik. Den samlede forbrugertillidsindikator er nu godt 11 mod 8 i december. Økonomerne anser de nye tal for positive, og i Nordea mener senioranalytiker Jes Asmussen, at tallene indikerer, at forbrugsfesten vil fortsætte. Ledigheden er dog ikke for alvor begyndt at falde, men alligevel er danskernes frygt for ledighed aftaget i januar, hvilket også er et godt signal for privatforbruget, fremhæver Jes Asmussen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak