Strejke blandt piloterne hos det spanske datterselskab Spanair og hos det danske kabinepersonale kommer til at koste SAS godt 200 millioner kroner på bundlinjen i fjerde kvartal. Det meddeler det skandinaviske luftfartsselskab, hvor selskabet samtidig offentliggjorde trafiktallene for december. Den positive nyhed for det kriseramte skandinaviske luftfartsselskab er, at indtjeningen er i bedring. SAS kan også fortsat notere fremgang i passagertrafikken, der steg med to procent i december sammenlignet med året før. Glæden overskygges dog af, at stigningen i passagertallet slet ikke kan hamle op med væksten fra sommermånederne, hvor væksten nåede helt op på otte procent. Og det kniber også fortsat med at få fyldt flyene op.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce