Flere store butikskæder mener, det er urimeligt, at forbrugerne skal betale det nye dankortgebyr på 50 øre. Derfor afholder de udgifterne selv. Elgiganten betaler selv Det gælder blandt andet i Nordens største elektronikkæde, Elgiganten. »Elgiganten har besluttet, at kunderne ikke skal opkræves det helt urimelige gebyr, bankerne er begyndt at tage for brug af dankortet. I stedet betaler vi det. Vi betragter banken som enhver anden leverandør, og kunderne skal ikke betale for, at vi har en konflikt med en urimelig leverandør. Vi sætter jo heller ikke priserne op eller specificerer et gebyr på kundens regning, hver gang prisen på husleje, strøm eller vand stiger«, siger direktør Jesper Boysen. Magasin fritager kunderne Magasins kommunikationsafdeling oplyser også, at stormagasinet har besluttet at fritage kunderne for gebyret på 50 øre. Det gælder i første omgang i forbindelse med januarudsalget, der slutter senere på måneden. Magasin overvejer i øjeblikket, om rabatten skal gøres permanent. Forretningerne kan vinde kunder ved at betale gebyret for kunderne, vurderer Klaus Grunert, professor i forbrugeradfærd på Aarhus Universitet. Derfor vil flere følge Elgigantens og Magasins eksempel: »Dele af detailhandlen vil bruge det som et konkurrenceparameter, at de holder forbrugeren fri for gebyret«. Butikker 'underspiller fordele' Bankerne mener, at detailhandlen underspiller de fordele, dankortet giver dem. Jørgen Klejnstrup, direktør i Danske Bank, peger på, at køen ved kassen bliver hurtigere afviklet, når forbrugeren betaler med dankort. Danske Bank: Butikker klynker Desuden falder risikoen for røveri, og forretningerne sparer ressourcer, fordi de tæller færre kontanter op. »Bankerne har aldrig ønsket at ramme forbrugeren med det nye gebyr. Vi synes blot, det er rimeligt, at de, der har gavn af dankortet, betaler omkostningerne - deriblandt butikkerne. Der er lidt meget klynken fra butikkerne i øjeblikket. De var selv med til at indgå forliget om, at vi måtte tage 50 øre«, siger han. Dansk Supermarked afviser Poul Guldborg, informationschef i Dansk Supermarked, der står bag Netto, Bilka og Føtex, afviser kritikken. Han henviser til, at butikkerne selv betaler for terminalerne og selv afholder teleomkostningerne til systemet: »Dankortet var bankernes idé, fordi de ville af med de dyre checkhæfter. Siden har vi overtaget en del af deres arbejde, i og med at mange kunder bruger supermarkedet som hæveautomat i stedet for at gå i banken. Det har givet bankerne kæmpe rationaliseringsgevinster op gennem 1990'erne«, siger Poul Guldborg, der mener, at bankerne bør opkræve gebyret på de kontoudtog, kunden modtager.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Halime Oguz
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen