Der blev ikke plads til nogen nye selskaber, da Københavns Fondsbørs offentliggjorde den opdaterede liste med de selskaber, som kommer til at optræde i KFX-indekset over toneangivende aktier. TDC topper KFX-listen over mest omsatte aktier foran A.P. Møller-Mærsk, Novo Nordisk, Danske Bank og Vestas, mens Københavns Lufthavne indtager den afgørende 21. plads og dermed holder de nærmeste aspiranter Torm, ØK, B&O samt Bavarian Nordic udenfor. Falck splittet op Det står også fast, at KFX kommer til at fortsætte med 21 aktier mod normalt 20, indtil Falcks fremtid på fondsbørsen er afgjort. KFX blev midlertidigt udvidet fra 20 til 21 selskaber, da Falck og Group 4 Securicor blev splittet op i to selvstændige selskaber i sommer. Og sådan fortsætter det, indtil det er afklaret, om Falck skal afnoteres fra Fondsbørsen i forbindelse med det købstilbud, som Nordic Capital og ATP har fremsat.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























