Privathospitalet Hamlet skal af med en stor sum penge, har Østre Landsret afgjort. Den fyrede direktør Flemming Rosleff har krav på en fratrædelsesgodgørelse på over 2,7 millioner kroner, mener landsretten. Flemming Rosleff havde allerede kort tid efter sin ansættelse i 1999 et anstrengt forhold til privathospitalets bestyrelse. Efter et følelsesladet bestyrelsesmøde i februar 2002 sagde Rosleff op under en telefonsamtale med bestyrelsesformanden. Men han trak sin opsigelse tilbage. 14 dage senere besluttede bestyrelsen, at ansættelsesforholdet skulle opsiges. Imidlertid havde Rosleff ikke skriftligt sagt op, som direktørkontrakten ellers dikterer. Derfor er det Hamlet selv, der har fyret Rosleff, lyder det dommen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump indkalder pressen for at tale om noget helt andet
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Donald Trump tager hatten af for flertallet – og forbereder sig på at bruge sit stærkeste våben
-
Vennen tastede falske navne ind i telefonen. Så Rasmus ikke skulle opdage løgnen
-
Verden gør klogt i at forberede sig på hævn
-
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee