Næsten 300 arbejdspladser i Ringsted forsvinder, når Tulip Food Company til maj næste år flytter produktionen af bl.a. pølser til koncernens fabrikker i Svenstrup ved Aalborg, Sdr. Borup ved Randers og Oldenburg i Tyskland. Virksomheden, som er et forædlingsselskab under Danish Crown, oplyste tirsdag medarbejderne om flytteplanerne, der vil berøre cirka 230 timelønnede slagteriarbejdere og 50 håndværkere og funktionærer. Danish Crown-koncernens øvrige aktiviteter i Ringsted påvirkes ikke af planerne, hvorfor slagteriet her fortsat vil have omkring 1300 ansatte beskæftiget med slagtning, opskæring og udbening. Ringsted-afdelingen har tillige en stor terminal for forsyning af hjemmemarkedet med fersk kød.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Trump til Fox: Jeg vil bruge min vetoret
-
Politiske bomber på stribe: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce