Bagmandspolitiet har lukket en sag om mistanke om, at Scandlines skulle have betalt rederiet Easy Line for at lukke dets rute mellem Gedser og Rostock. Efter lukningen sad Scandlines alene på færgetrafikken mellem de to byer, og forløbet fik i 2001 Konkurrencestyrelsen til at overgive sagen til Statsadvokaten for Særlig Økonomisk Kriminalitet - i daglig tale bagmandspolitiet - der nu har opgivet af føre den videre. »Vi har lukket sagen på bevisets stilling«, siger vicekriminalinspektør Ole Kahlen fra bagmandspolitiet til Ritzau. I redegørelsen fra bagmandspolitiet står, at den samlede vurdering er, at forløbet ikke kan anses for at have ført til, at der blev sluttet en konkurrencebegrænsende aftale. Yderligere konkluderes det, at lukningen af Easy Lines sejlads skyldtes svigtende økonomi og ikke en hemmelig aftale.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























