Trods en regnfuld sommer med få besøgende, kan de danske sommerlande melde om besøgstal på højde med 2003, og det skyldes ikke kun, at vejrguderne forbarmede sig i august. Nye attraktioner betyder flere gæster Hos de parker, der i år har præsenteret nye attraktioner, har de besøgende ikke ladet sig skræmme af regn og blæst. Her ligger besøgstallene nemlig højere end sidste år, hvor sommeren var længere og lunere end i år. Det viser tal fra både Tivoli, Djurs og Fårup Sommerland, der i år havde nyheder på programmet. Tivoli op på 3,3 mio. besøgende På årets sidste åbningsdag rundede Tivoli 3.300.000 gæster i denne sæson. Det er lidt flere gæster end sæson 2003, da 3.260.000 besøgende gik gennem Tivolis tælleapparater. Fårup kunne lukke med en stigning i besøgstallet på godt 11 procent i forhold til året før. Selv peger de på deres nye trærutschebane, Falken, som afgørende for rekordbesøget. I Djurs Sommerland har de også haft den bedste sæson nogensinde. Men der er også skår i glæden over de nye forlystelser. Der har også været nyheder på programmet i Bonbonland, men her lukker de først af for sæsonen om en måned, og derfor har de ingen nøjagtige tal endnu. Men de midlertidige tal tyder på, at besøgene ligger lidt under sidste år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Republikansk profil: »Tabet vil trække spor længe – måske et helt årti frem«
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.