En pensionsordning via jobbet. Noget fra ATP - og lidt privat opsparing i en bank eller et forsikringsselskab. Bliver det samlet set til meget eller lidt, når man engang skal leve af pengene? Dét spørgsmål vil langt de fleste danskere snart kunne finde svar på via nettet. Ny nettjeneste Efter flere års splittelse i pensionsbranchen er der nu officielt indledt et samarbejde mellem det eksisterende PensionsInfo og de tre største bankkoncerner og deres pensionsselskaber: Danske Bank, BG Bank, Danica, Nordea, Nordea Pension og Jyske Bank. PensionsInfo er en nettjeneste, der kan give et overblik over udbetalingerne fra en lang række arbejdsmarkedspensionskasser, de offentlige ordninger samt en lille håndfuld kommercielle selskaber. Men bankerne, der sidder på en betydelig del af danskernes pensionsformue, har hidtil stået udenfor - blandt andet fordi de ikke ville levere information til et system uden for deres egne netløsninger. I foråret forsøgte de tre største derfor at oprette deres egen pendant til PensionsInfo. »Nu har vi heldigvis snakket sammen og fundet en fælles fremtid. Det lægger et pres på de banker og forsikringsselskaber, der ikke er med, og jeg har en stærk forventning om, at alle har meldt sig under fanerne inden årets udgang«, siger Peter Melchior. Han er formand for PensionsInfo og direktør i PKA. Mindre banker vil med Vejen er ikke mindst blevet banet af en aftale om, at alle oplysninger nu både kan trækkes via hjemmesiden www.pensionsinfo.dk og de enkelte banker og forsikringsselskabers egne hjemmesider. Og efter gennembruddet erklærer de mindre banker sig også umiddelbart interesserede i at koble deres data om kundernes pensionsopsparinger på systemet. Bent Naur, direktør i Ringkjøbing Landbobank og næstformand i foreningen Lokale Pengeinstitutter, oplyser, at spørgsmålet skal diskuteres i bestyrelsen i næste uge. »En samlet oversigt er en god idé. Vi går ind for størst mulig information til kunderne, men vi skal lige have undersøgt teknikken og se på, hvor meget vi små banker skal betale i forhold til de store«, siger Bent Naur. Topdanmark mere åben Også en stor spiller som Topdanmark, der indtil nu har afvist at være med i PensionsInfo, lader nu paraderne falde. »Vi føler os fristet til at gå med. Anstødsstenen har været, at trafikken ikke kunne foregå på vores egen hjemmeside, men det er der åbnet for nu«, siger direktør i Topdanmark Liv, Christian Sagild. Samarbejdet kræver nogle tekniske forberedelser, så først fra næste år bliver det muligt at klikke sig frem til et samlet pensionsoverblik.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00





























