Forsikringsbranchen skal nu kigges nærmere efter i forbindelse med kritik af, at det er dyrt for forsikringskunder, hvis de med kort varsel ønsker at skifte forsikringsselskab. Selskaberne er med nye lovregler blevet forpligtet til også at tilbyde forsikringer med kort opsigelsesvarsel på 30 dage. Det er dog op til selskaberne selv at fastlægge de økonomiske forhold omkring disse forsikringer, og det har ført til kritik af, at det er for dyrt at skifte til et andet selskab. Beklagelig praksis På et møde i Justitsministeriet blev brancheorganisationen Forsikring & Pension anmodet om at redegøre for, hvordan de enkelte selskaber gennemfører de nye regler, der har været i kraft siden 1. juli. »Der er forskellig praksis blandt selskaberne. Nu kommer brancheorganisationen med en redegørelse, så vi kan se, om lovreglerne virker efter hensigten«, siger Henrik Øe, kontorchef i Justitsministeriet. Redegørelsen om forsikringsselskabernes praksis ventes klar ved udgangen af september.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.